čtvrtek 6. září 2012

Nexon


Nexon je od nás asi 15 kilometrů, je to malé a šarmantní městečko s všudypřítomným zámkem, kde je dnes sídlo radnice; a se spoustou koní - Nexon je chovem koní vyhlášený už pár set let; a je to stále významné jezdecké a chovatelské místo.
Má i smutnější historii, byl místem, kam se sváželi Židé pochytaní za druhé světové války; z táboru v Nexonu pak pokračovali do dalších internačních nebo koncentračních táborů.

Ale my jsme tam přišli kvůli slunci a pohodě a procházce, je tam kromě jiného také "Jardin des sens", zahrada smyslů, která je hned mezi domovem důchodců a školou, zároveň na kraji obrovského zámeckého parku.

A omlouvám se za ten vodoznak všude, ale čert nikdy nespí..
Moji Beatles :) ..aspoň skoro...

Zahradu jsme našli, je to pravda spíše zahrádečka, ale plynule na ni navazuje obrovský zámecký parkDomov důchodců, hned naproti malému lanovému bludišti a v sousedství školy. Zahrada má být místo, kde se generace setkávají, a zřejmě to tak funguje - důchodci občas spokojeně vykoukli, usmáli se na děti a zase se vrátili k pastisu. 

Co důležitějšího děti učit než rozeznávat révu.. vinice zabírá tak třetinu zahrádky

A nahoře je kouzelná lavička s kouzelným výhledem a naprostým klidem..

A takhle koukáte do vsi a předstíráte, že nevidíte, jak se děti kloužou vinicí po zadku dolů..

"a pak tam na koníčky mami, jo"Pohoda jazz.. příště si vezmu knížku nebo se přidám k důchodcům, i když pastis pravda nemusím"Já tě taky vyfotím, mami, ty fotíš pořád jenom nás a nemáš žádnou fotku. Ale černobílé, jako kdyby to fotil pes" ..pravil junior.. a tak se taky stalo :) 

..a já ani nevěděla, že psi vidí černobíle.. ale líbí se mi, jak svět vidí ten můj malý velký muž.Ta fotka vypadá zbytečná a zmatená, ale nenechte se mýlit, je to moment kdy junior vyhodil nad hlavu z přemíry štěstí listí (to je nad ním i vidět) a neuvědomil si, že má bundu v mikině a to celé kolem krku, takže se do toho šíleným způsobem zamotal :) 


Popadané zelené kaštany. Jak k této ekologické katastrofě došlo, nevíme, možná srážka s koněm..?


Zámek v Nexonu a všudypřítomní koně

A hned u zámku je dětské hřiště, kde nikdo nebyl..


Houpačka, která nám dcerenku málem katapultovala (ta hrůza v obličejíku je mírně patrná)Bývalá konírna.. a především kašna, junior ke mně běží a chce mince, že prý si "budeme něco přát, jo?"


A přál si koně. 

Zátiší se schránku (schovaná za vodoznakem, tak si ji aspon představte)

A zpátky jsme šli centrem (maličkatým), za zatáčkou máme auto

Pekařství :) Veterina..

To chtěl hrozně vyfotit tobík, stál tam v tichém obdivu dokud neodjeli. Ale než motorku, to mu radši koupím toho koně..

A domů :)


5 komentářů:

 1. Dobrý den,
  asi před čtyřmi týdny jsem nějakým záhadným způsobem (antibiotika, zavřená doma, zkouknuté všechny filmy, co snad kdy kdo natočil) po úmorném googlování narazila na Váš blog a chtěla bych Vám touto cestou moc poděkovat za skvělé čtení! Nechci vypadat jako voyeur, ale pročetla jsem všechno až k začátkům a neskutečně jste mi zvedla náladu!
  Člověk má hned chuť si pořídit děti, přestěhovat se do Francie a mít se tak báječně jako vy :)
  budu se moc těšit na další zážitky, ráda ochutnám i nějaký francouzský recept...
  Jen by mne zajímalo, jaké máte plány po mateřské dovolené?
  Ještě jednou díky a přeju mnoho spokojených čtenářů, věřte, že nejsou jenom z řad rodiny (i kolegyně, duší a srdcem frankofilka - se po mém doporučení nad Vaším blogem rozplývala :) )
  Petra

  OdpovědětVymazat
 2. Peto, děkuju moc, ani nevíte jak jste teď zvedla náladu zase Vy mně :)

  Děti i Francie jsou fajn, oboje vřele doporučuji :) Recepty už snad opravdu budou, strašně to utíká, ale život je otázka priorit, tak se zorganizuju, nabiju foťák, až budu příště vařit a už to pojede.

  Plány po rodičáku - já na něm vlastně ani nejsem, v CR ho mít nemůžu a tady nemám nárok; takže uvidíme až dcerenka nastoupí do školky.
  Asi sama na sebe - překládat, eshop, atd.. protože chůvu nechci a bez ní by to ale nešlo. Uvidíme.. sama jsem zvědavá co nás čeká.

  Doufám že Vy už jste v pořádku a těší mě, že čtete i teď :) Ještě jednou díky za moc milý komentář, krásnou neděli do CR !
  iva
  -a kdybyste chtěla osobněji, tak ivablogspot@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 3. Já děkuji za milou odpověď,
  přišlo mi nefér se Vám tady nezmínit, že je někdo, komu zvednete vždycky náladu :)
  Tak Vám přeji ať se daří celé rodině, budeme se zase těšit na další zážitky!
  P. + spol

  OdpovědětVymazat
 4. Výlet jak má být :-)), kromě slunečného dne i přehršel zajímavostí - zámek, vinice, koně, nakonec i motorky, tak nějak vypadá šťastné dětství, doufám, že bude podobné i starství :-)

  T.

  OdpovědětVymazat